
1. Definicja i opis praktyki.
Z łaciny święta cisza, święte milczenie. To błogosławiona cisza wypełniona Bożym pokojem, w której można usłyszeć głos sumienia. Sumienia, które jest „najtajniejszym sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam na sam z Panem Bogiem” (KKK p. 1776).
Nie należy mylić tej praktyki z medytacją, w której podejmujemy pewien wysiłek intelektualny.
W praktyce tej chodzi nie tylko o nie mówienie, ale o uspokojenie myśli, gestów, wszystkich zmysłów oraz emocji. Tak jak czasem zamykamy oczy na koncercie, żeby wytężyć słuch, tak w sacrum silentium chodzi o wyciszenie wszystkich zmysłów i myśli, aby wytężyć duszę i skierować ją ku Bogu.
2. Dlaczego warto podjąć taką praktykę i do kogo szczególnie jest skierowana?
Życie jest jak muzyka, żeby było dobre i pełne harmonii, potrzebne są chwile ciszy, pauzy. Podobnie w dobrze sprawowanej liturgii, momenty ciszy są niezbędne. Jeśli nie oddzielamy słów ciszą, stają się niezrozumiałym bełkotem.
Zatem jeśli chcesz swoim życiem powiedzieć coś dobrego, to pamiętaj żeby czasem wstawić pauzę, wziąć oddech.
Praktyka ta jest skierowana do każdego, ale szczególnie do osób zabieganych, które czują, że brakuje w ich życiu harmonii. Regularna cisza, dodatkowo uświęcona Boża obecnością, wnosi w życie dużo pokoju i daje nam szansę usłyszeć najważniejszy głos, głos samego Boga.
3. Jak skonfigurować Arete7, żeby sobie pomóc w realizacji praktyki?

Sacrum Silentium można praktykować na wiele sposobów, jednak warto pamiętać, że na wyciszenie potrzeba czasu. Dlatego warto zacząć tę praktykę w dni wolne np. niedzielę, kiedy łatwiej jest wygospodarować dłuższą chwilę w odosobnieniu. Może to być np. godzina raz w tygodniu, albo jeśli to możliwe cały dzień, czy nawet weekend co kilka miesięcy.
W niektórych zakonach o raz na rekolekcjach praktykuje się czasem „Sacrum Silentium” co dziennie po wieczornej modlitwie.
Wydaje się, że na początku ważniejsza od regularności jest jakość, tak żeby dać sobie szansę nacieszyć się tym nieziemskimi doświadczeniem. Dlatego można ustawić więcej niż jedno przypomnienie, najlepiej kilka dni przed.
Leave a Reply