1. Definicja i opis praktyki.

Codzienny rachunek sumienia, to przejście myślami, chwila po chwili , przez cały dzień i poddanie ocenie moralnej tego co się wydarzyło. Warto już na początku podkreślić, że dobry rachunek sumienia stoi na dwóch nogach. Jedną jest wdzięczność za dobro, które stało się moim udziałem. Drugą jest dostrzeganie błędów.

Jeden z bardziej znanych sposobów na przeprowadzenie rachunku, zaproponowany został przez Ignacego Loyolę.

2. Dlaczego warto podjąć taką praktykę i do kogo szczególnie jest skierowana?

Dobry ogrodnik codziennie spaceruje po ogrodzie. Z jednej strony, żeby cieszyć oko pięknem, w którego tworzeniu ma udział. Z drugiej strony, żeby wypatrywać chwastów i tego co wymaga przycięcia.

Codzienny rachunek sumienia wprowadza dużo ładu w codzienność, i bardzo pomaga w regularnej spowiedzi. Pomaga też pielęgnować poczucie wdzięczności za dar życia. Jednocześnie stymulując ciągły rozwój i poprawę.

3. Jak skonfigurować Arete7, żeby sobie pomóc w realizacji praktyki?

Po pierwsze dodaj praktykę (już tam na Ciebie czeka) oraz ustaw przypomnienie na wieczorną porę.

Po drugie notuj obserwacje i przemyślenia z rachunku sumienia, każdego dnia. Możesz do tego wykorzystać „Wydarzenia”. Nie wahaj się dodawać swoich własnych wydarzeń. Warto też przypisać im wspólnego „taga” np. #rachunek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć te wydarzenia w historii (wpisując w polu wyszukiwania taga, zobaczysz tylko wydarzenia z tym tagiem). Możesz też dodać komentarz do wydarzeń. Np. do wydarzenia „kłótnia” możesz w komentarzu dopisać, o co, albo z kim.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *